Oplatí sa pripravovať na dojčenie ešte počas tehotenstva? Tehotné ženy sa častokrát veľmi svedomito pripravujú na pôrod, pripravujú si tiež vecičky pre bábätko, kočík, izbičku, postieľku… ale pripraviť sa na dojčenie…?
Rozhodne áno!
Svetová zdravotnícka organizácia – WHO odporúča výlučné dojčenie počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa a potom 2 roky a dlhšie, ak to dieťaťu a matke vyhovuje, no štatistiky ukazujú, že mnohé ženy s dojčením skutočne zápasia. Napríklad, podľa údajov z rôznych štúdií vieme, že:
- Až 80 % žien začne dojčiť hneď po pôrode, čo je v celku povzbudivý začiatok.
- Avšak, do 3 mesiacov po pôrode dojčí výlučne (exkluzívne) už len približne 40 % žien.
- Do 6 mesiacov veku dieťaťa je výlučné dojčenie ešte menej časté, a to len u asi 25 % matiek a ich detí.
Dôvody, prečo niektoré ženy predčasne ukončia dojčenie, sú rôznorodé – problémy s nedostatočnou tvorbou mlieka, bolesť pri dojčení, nedostatok podpory alebo informácií o tom, ako prekonávať prekážky. Napriek týmto ťažkostiam však odborníci zdôrazňujú, že s dostatočnou podporou a informovanosťou môže väčšina žien úspešne dojčiť svoje deti.
Preto je veľmi dôležité nezamerať sa v predpôrodnej príprave iba na pôrod, ale aj na to, čo nastane, keď sa dieťatko narodí.
Dojčenie je prirodzené, avšak tie správne informácie získané už počas tehotenstva pomáhajú pochopiť napríklad:
- ako sa materské mlieko tvorí
- aké sú výhody materského mlieka
- ako zistím, že je dieťa hladné ešte pred tým ako začne plakať
- ako prikladať dieťatko k prsníku a ako často
- ako rozpoznať, či má dieťa dosť materského mlieka
- ako na masáž prsníkov a prečo
- ako odstriekavať/odsávať mlieko a ako ho následne uskladňovať
- čo robiť, ak dieťa skutočne potrebuje dokŕmiť
- ako na úspešný štart a pod.
Predpôrodná príprava na dojčenie taktiež pomáha predchádzať komplikáciám pri dojčení (vysoká citlivosť bradaviek, bolesť pri satí, ragády – poranené bradavky, iniciálny opuch prsníkov či mastitída – zápal prsníka), prípadne ak sa aj vyskytnú, ako ich rýchlo a efektívne riešiť.
Získanie podpory. To je ďalší pilier pre zahájenie úspešného dojčenia. Žena si môže vyhľadať profesionálnu laktačnú konzultantku, ktorá ju pripraví na dojčenie a zároveň jej vie byť nápomocná aj v prípade potreby v popôrodnom období.
Zvýšenie sebavedomia žien vo vlastné schopnosti ohľadom dojčenia. Každá žena potrebuje hlboko vo svojom vnútri uveriť, že je schopná dojčiť svoje dieťa. Informácie, ktoré sa na predpôrodnej príprave dozvie o dojčení jej dodajú skutočne sebavedomie, ktoré je posledným a najdôležitejším faktorom pre úspešné, dlhodobé a exkluzívne dojčenie.
Príprava na dojčenie počas tehotenstva
A kto je to vlastne tá profesionálna laktačná konzultantka?
Je to zdravotnícky pracovník, ktorý úspešne absolvoval 1.-4. modul akreditovaného vzdelávania MZ SR cez Inštitút pre podporu dojčenia, neustále sa vzdeláva v danej oblasti a pravidelne sa recertifikuje. Poskytuje komplexné poradenstvo pri dojčení v starostlivosti o matku, dieťa a rodinu v zdravotníckom zariadení a/alebo domácom prostredí.
Zdroje: WHO, UNICEF, Inštitút pre podporu dojčenia, o. z.